Smart Casual to nowoczesny styl wynikający z połączenia eleganckiego kroju ze sportową wygodą, gdzie sztywny formalizm ustępuje codzienności. Smart casual odnajduje się doskonale zarówno w damskiej garderobie, do czego przekonywaliśmy na łamach naszego bloga, ale także i wśród mężczyzn, którzy interesują się stylem i modą. Styl smart jest coraz popularniejszy- nie tylko w środowisku biznesowym, jednak przez brak jasnych zasad, często sprawia problem w zachowaniu balansu pomiędzy zbytnią prostotą i regularnością, a profesjonalnym i bardzo formalnym strojem.

W świecie biznesu wyróżniamy kilka stylów dotyczących dress code’u. Zazwyczaj są one ustalone z góry, stanowią integralną część budowanego wizerunku marki. Również podczas imprez towarzyszących dress code stanowi element pewnego savoir-vivre, a nieznajomość zasad może czy intensjonalne wyłamanie się z przyjętego kanonu może negatywnie wpłynąć na ocenę naszej osoby w środowisku. Z tego względu, dzisiaj pragniemy przybliżyć jeden z najbardziej enigmatycznych terminów we współczesnej modzie- smart casual, jeden z najbardziej otartych na interpretację stylów, którego brak normalizacji przysparza wielu osobom sporo problemu.

Smart Casual- styl pół formalny

Styl smart casual stanowi współcześnie jeden z najpopularniejszych stylów modowych, który cieszy się popularnością w garderobie damskiej, jednak to w męskich stylizacja pozwala na bardzo dużą swobodę i nowatorstwo. Nie chcąc zamykać się w żadnych ramach, bo to wbrew temu czym smart casual w istocie jest, wprowadzenie do tego stylu rozpoczniemy od prezentacji tego, czym na pewno nie jest i z czego możemy zupełnie zrezygnować planując tego typu garderobę.

Smart Casual- czego nie znajdziemy w garderobie pół formalnej

Pełny garnitur w kolorze czarnym, szarym lub nawet granatowym, składający się z marynarki, spodni z kantem, a także kamizelki, zasłaniającej białą koszulę, z kołnierzykiem zapiętym na ostatni guzik i pięknym krawatem, wykonanym z jedwabiu. Ponadto dodatki- spinki do mankietów, skórzane buty i pasek pod kolor garnitury oraz skarpetki, które dopieramy pod kolor spodni- nie butów. Otrzymując zaproszenie na imprezę, na której widnieje adnotacja dotycząca stroju- smart casual- powyższy zestaw pozostaw na wesele, pogrzeb lub wizytę szefa głównego zarządu firmy, w której pracujesz. Smart Casual zrywa z kanonem, zasadami i formalnością, pełny garnitur zastępuję marynarka, bawełniane spodnie typu chino, kolorowe skarpetki, dobrej jakości buty, nierzadko kamizelka w drobną kratkę czy wysokogatunkowa koszula ze stójką. Chodzi przede wszystkim, aby strój był dopracowany pod względem jakości materiałów, estetyki kolorystycznej, jednak pozwalał na zachowanie luzu u wyrażenia siebie bez ograniczeń.

Jeansy, bawełniany t-shirt z wyeksponowanym logo producenta, adidasy znanej marki i bluza z kapturem również nie odnajdą się podczas pół formalnych spotkań. O ile dobrze skrojone jeansy i sportowe buty stanowią dobrą bazę do stworzenia looku w stylu smart o tyle, górną część stroju zastępujemy koszulą, gładkim t-shirtem uzupełnionym sportową marynarką. Te rozwiązania również doskonale bronią się podczas pół formalnych spotkań.

Poniżej prezentujemy kilka elementów garderoby, dzięki którym Twój strój zyska znamiona smart.

Smart Casual na piątkę! Sportowa marynarka

Marynarka garniturowa swoim fasonem kojarzy się bardzo elegancko, również zakładana do mniej formalnych spodni budzi pewne wątpliwości, sprawiając wrażenie braku spójności. Sportowa marynarka natomiast nie tylko dzięki swojemu krojowi, ale także innemu materiałowi pozwala na stworzenie stylizacji mniej oficjalnej. Sportowe marynarki nie muszą być pozbawione fasonu, o co martwi się wielu mężczyzn, którzy inwestując w odzież chcą aby prezentowała się ona bardzo dobrze. Krótszy krój, pojedyncze rozcięcie z tyłu, dwa guziki, ciekawa kolorowa podszewka- to wystarczy aby stylizacja była bardziej swobodna. Ciekawie prezentują się marynarki dwurzędowe, z naszytymi nałokietnikami, wykonane ze wzorzystego materiału. Króluje nie tylko kratka, ale także prążkowanie czy wzory roślinne lub kwiatowe.

 

Spodnie chino i dobra para jeansów

Alternatywą dla spodni garniturowych, z zaprasowanym kantem są bawełniane spodnie typu chino. Bawełniane spodnie z płaskimi, wpuszczanymi kieszeniami zostały zaczerpnięte ze szkolnych mundurków popularnych w połowie XX wieku. Poza kultowymi kolorami- beżowym i granatowym, które stanowią bazę męskiej garderoby, styl smart casual pełen jest barw ciepłych- odcieni żółtego, czerwonego, brązu czy zieleni. Poza prostą nogawką styl smart casual dopuszcza także fasony typu carrot z delikatnie zwężaną nogawką na wysokości kostek.

Buty- skórzane brogue i sportowe sneakersy


Skórzane buty, dobrze dopasowane w uniwersalnej kolorystyce to sposób na doskonałe wykończenie całej stylizacji. Modele typu brogsy to kultowy model inspirowany stylem oxfordzkim- zdobiona skóra ażurem lub tłoczeniami doskonale sprawdza się przy bawełnianych spodniach. Jeśli planujesz stylizacje zbudowaną na jeansach warto wybrać buty i bardziej sportowym charakterze- gładkie, ze sportową podeszwą. Alternatywą dla butów typu brogue będą stanowiły monki, które pasują doskonale do jeansów, spodni bawełnianych, a także spodni garniturowych. W przypadku doboru kolorystycznego warto w szafie mieć dwa modele- jeden w kolorze czarnym drugi w odcieniu brązu. Co najważniejsze, buty w stylu smart casual są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się także jako dodatek do pełnego garnituru.
W przypadku butów nie można zapomnieć o sezonowości- na jesienne lub zimowe dni, warto wybrać modele brogsów w formie trzewików.

 

Nieformalne koszule i gładkie t-shirty


Nieformalna koszula nie oznacza rezygnacji z białej koszuli z kołnierzykiem. Nie chodzi tylko o jej kolor czy fason, znaczenie ma również sposób noszenia. Smart Casual nie piętnuje rozpiętych kołnierzyków czy kraciastych motywów. Styl pół formalny to przede wszystkim dobry gatunek i pewna uniwersalność. Dominują koszule w kolorze złamanej bieli, w mikrowzory, ale także gładkie. Smart Casual nie wymusza noszenia marynarki, dopuszcza zastępowanie jej dobrej jakości kardiganem i swetrem w serek czy samą koszulą. W tym przypadku sprawdzi się nie tylko koszula z kołnierzykiem, ale inspirowane stylem vintage koszule ze stójką w wielu kolorach.

Odzież wierzchnia- kurtka husky i płaszcz

Poza marynarką, to co ma kluczowe znaczenie to odzież wierzchnia. Często pomijany element męskiej garderoby w chłodniejsze dni daje o sobie znać. Jeśli na co dzień nosisz marynarki wybierając kurtkę zwróć uwagę na jej długość. Powinna ona zasłaniać marynarkę. Jeśli nie jesteś pewny- wybierz kurtkę o dłuższym kroju sięgającą poniżej bioder. Alternatywą może być dłuższy płaszcz- jedno lub dwurzędowy, trencz lub parka w stylu wojskowym typu budrysówka. Bez względu na kolor płaszcza będzie on pasował zarówno do marynarek, jak i pełnych garniturów. Casualowa garderoba to także zestawy oparte na sportowej nonszalancji, dlatego w męskiej garderobie nie może zabraknąć wyjściowej kurtki, która idealnie sprawdzi się każdego dnia, podczas codziennych aktywności. Kurtka sportowa typu husky- charakterystyczne pikowane kurtki flanelowe, z zamszowymi pagonami. Zbliżone do klasycznej kurtki husky są kurtki woskowane, wykonane z bawełny egipskiej. Możliwości jest wiele, a jedynym wyznacznikiem przy wyborze kurtki jest wygoda noszenia oraz ogólny efekt końcowy. Jeśli zwracasz uwagę na kontekst odzieży, którą nosisz warto zainteresować się historią wymienionych modeli, każdy z nich inspiruje, przywołuje w pamięci gwiazdy Hollywood i ich barwne wcielenia filmowe. Jeśli nie masz pomysłu na swój styl, może do dalszych poszukiwań zainspirują Cię filmy lat 70- ikoniczne w punktu widzenia mody męskiej.

lipiec 12, 2023