Streetwear to w potocznym rozumieniu nic innego jak moda uliczna. To w zasadzie wszechobecne pojęcie w praktyce oznacza rosnący w zawrotnym tempie sektor mody. Według danych PWC z 2019 roku wartość globalnego rynku odzieży streetwear szacuje się na 185 mld dolarów, co stanowi około 10% całego światowego rynku odzieży i obuwia. Stylistyka mody ulicznej bywa zróżnicowana, ale najczęściej oznacza po prostu noszenie modnych, a przy tym wygodnych, codziennych ubrań od najbardziej hot marek. Jak wprowadzić do swojej szafy streetwearowe klimaty i jak się przy tym wyróżnić? O tym poniżej.

Streetwear – co to takiego?

Słownikowa definicja streetwearu jest dość prosta: modne, swobodne ubrania. Jednak definicja ta bagatelizuje zjawisko, które stało się fenomenem handlu detalicznego wartym wiele miliardów dolarów, a którego korzenie sięgają kontrkultur lat 80. i 90. ubiegłego wieku, w tym graffiti, hip-hopu, skate i surfingu.

Streetwear

Zasadniczo streetwear polega na produkcji, promocji, sprzedaży i odsprzedaży mody casualowej, głównie obuwia, takiego jak trampki, ale także T-shirtów i innych artykułów – w sposób, który omija tradycyjne kanały sprzedaży detalicznej, często podważając sposób, w jaki przemysł mody od dawna definiował i dyktował. Publiczność, a więc i rynek docelowy, jest bardzo młoda: przeważnie ma mniej niż 25 lat.

 

Społeczności, które pierwotnie zapoczątkowały streetwear, były w dużej mierze zdominowane przez mężczyzn, dlatego też styl ten został pierwotnie zaadoptowany i napędzany przez mężczyzn, przedstawiając tradycyjnie męski wygląd. Na początku streetwear był prosty i stanowił antidotum na wyszukane, skomplikowane style, które były wówczas w modzie. Formuła była prosta: ludzie nosili T-shirty i bluzy z kapturem, ponieważ to właśnie im się podobało. Ten uniform był związany zarówno z wygodą, jak i wyrażaniem siebie.

Do pionierów tego ruchu należą James Jebbia, założyciel skate’owej marki Supreme, i Shawn Stussy, założyciel surferskiej marki Stüssy. Już w latach 80. projektant Dapper Dan z nowojorskiego Harlemu odegrał kluczową rolę w podnoszeniu rangi odzieży ulicznej do rangi luksusu, tworząc stylizacje dla artystów hip-hopowych, którzy w tamtym czasie byli odrzucani przez tradycyjne luksusowe marki.

Choć ruch ten ma swoje korzenie w Kalifornii i Nowym Jorku, to inni pierwsi twórcy, tacy jak Hiroshi Fujiwara i Nigo, wpływowi DJ-e i projektanci, byli w dużej mierze odpowiedzialni za pionierski styl uliczny i scenę hip-hopową w Japonii w latach 80. Podobnie jak inne znaczące ruchy kulturowe, streetwear szybko pojawił się jednocześnie w największych miastach i regionach na całym świecie.

Streetwear

Marki w klimacie streetwearowym

Nie od dziś wiadomo, że konkretne marki wpisują się w konkretny styl czy nurt modowy. Jakie można określić więc mianem tych ,,streetwearowych”? Zdecydowanie można wśród nich wyróżnić:

lipiec 10, 2023