Must have każdego mężczyzny – marynarka
Nie jest przesadą zdanie, że każdy mężczyzna powinien mieć dobrze skrojony garnitur. Najczęściej używany okazyjnie, może być noszony również na co dzień, niekoniecznie w całości. Często wystarczy przecież sama marynarka, by uzyskać męski, elegancki styl, w nieco luźniejszym wydaniu. Sprawdź propozycje marki Guess, Antony Morato czy Xagon i uzupełnij swoją szafę o idealnie skrojoną marynarkę, która idealnie dopasuje się do okoliczności.
Surdut – to właśnie od niego wywodzi się dzisiejsza marynarka. Długość do kolan, mocne zdobienia i optyczne powiększenie klatki piersiowej charakteryzowały styl angielski, który panował do pierwszej dekady XX wieku. Wtedy też powstały restrykcyjne zasady ubioru, które obejmowały znany nam dzisiaj garnitur. Składały się na niego spodnie w kant, kamizelka i właśnie marynarka (już w krótkiej wersji). Pierwsze marynarki posiadały sztywny przód oraz wysoką talię. Jednorzędowy garnitur powstał specjalnie dla jeźdźców, przez co nie zapinano ostatniego guzika. Od 1925 roku, wygląd marynarek zaczął się gwałtownie zmieniać. Zaczęto przymykać coraz bardziej oko na formalność, z jaką wiązał się garnitur i stosowano coraz to swobodniejsze kroje, kolory i wzory. Z czasem, marynarki przestały być jedynie strojem formalnym, co można obserwować do dziś.
Męskie domy mody produkują przeróżne marynarki, których krój, materiał wykonania determinowany jest przez zastosowanie. Marynarki dzienne oraz wieczorowe szyje się z wełny, sportowe z bawełny, sztruksu oraz lnu. W przypadku kroju w ofercie producentów dostępne są marynarki w każdym fasonie- super slim, slim fit czy regular, które różnią się dopasowaniem do sylwetki. Kołnierz również ma znaczenie – otwarty znajdziemy z marynarkach dziennych i sportowych, natomiast spiczasty stosuje się w wersji wieczorowej lub we fraku. Charakter marynarki określa także rozcięcie – marynarki dzienne i posiadają dwa szlice, sportowe – jeden, w przypadku marynarek wieczorowych mogą one posiadać dwa szplice lub podobnie jak smoking- nie posiadać ich wcale.
Marynarkę można łączyć z różnymi kolorami i wzorami spodni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest kontrastowanie. Przykładowo: czarne spodnie z chabrową marynarką będą wyglądały niezwykle stylowo. Dodatkowo, marynarka z powodzeniem może pełnić rolę kurtki w chłodniejsze dni. Idealnie zgra się ze swetrem, jeśli zaś nie potrzebujemy dodatkowej warstwy pod marynarką, warto wybrać t-shirt jednokolorowy, bez wzorów. Bardzo popularne jest również ubieranie marynarki i jeansów. Takie popularne zestawienie pozwala na uzyskanie pół-eleganckiego stylu, jeśli spodnie są jednolite i nie posiadają przetarć czy innych dodatkowych