Co to jest slow fashion?

Moda na bycie slow zdominowała jadłospisy naszych kuchni, harmonogram zadań i sposób realizacji projektów, a także nasze garderoby, miasta i czas wolny. Slow Movement to element współczesnej kultury życia, tym samym dotknął każdej części naszej egzystencji, sięgając do jej podstaw i korzeni. Slow food, slow life, slow fashion, w końcu work-life balacne- pod tymi angielskimi zwrotami kryją się zasady, które możemy określić jako świadome, zrównoważone przeżywanie. Jako zrównoważone mamy na myśli takie podejście, które w racjonalny sposób określa, definiuje, wartościuje i przewiduje konsekwencje wszystkich podejmowanych decyzji, które nie są bez znaczenia dla nas samych jak, jak i otoczenia.

Slow Movement- wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Slow Movement to przede wszystkim spowolnienie tempa życia, jako odpowiedź na rosnący konsumpcjonizm i bezrefleksyjną pogoń za dobrami. Ruch został zapoczątkowany przez włoskiego aktywistę Carlo Petriniego, który w latach 80 stawił znaczący opór przeciw otwarciu kolejnej restauracji McDonalds na Piazza di Spagna- jednym z najpopularniejszych placów w Rzymie, zaraz obok hiszpańskiej ambasady i Schodów Hiszpańskich, kultowego miejsca uwielbianego nie tylko przez turystów, ale i reżyserów (Rzymskie Wakacje reż. William Wyler; obsada: Gregory Peck, Audrey Hepburn). Popularna restauracja, serwująca szybkie jedzenie była zaprzeczeniem włoskiego modelu jedzenia, celebrowania posiłków w gronie rodziny i przyjaciół, długich sjest, ale także jakości czy w końcu wysublimowanych smaków lokalnej kuchni.

Propagowany i pielęgnowany nurt slow food bardzo szybko przełożył się na inne dziedziny życia tworząc nurt globalnie określany jako slow life. Zaraz za nim pojawiły się Cittaslow, czyli powolne miasta czy wizja powolnej planety zaproponowana przez The World Institute od Slowness. W 2004 roku Carl Honore przeprowadził badania mające na celu możliwość wprowadzenia ruchu slow w każdej dziedzinie życia człowieka, z czego wyniknął ruch slow motion, jako forma kulturalnej rewolucji, stojąca w kontrze do poglądu, że to co szybsze jest zawsze lepiej, jednak nie sprzeciwia się ona postępowi. To co wyróżnia ją na tle mylnego postrzegania jej w ramach uwstecznienia, jest przede wszystkim wysoka świadomość oraz zrównoważony rozwój!

Ruch Slow bazuje na świadomej realizacji podstawowych potrzeb każdego człowieka, które są niezmienne nawet w perspektywie rozwoju technologicznego. Miarą staje się jakość, nie ilość, a celem realizacja potrzeb takich jak wzajemny szacunek, docenienie drugiej osoby, zapewnienie poczucia przynależności i bliskości, miłości i troski, nieograniczonego rozwój z poszanowaniem środowiska i zasad moralnych i społecznych. Nurt Slow to także świadome podejmowanie decyzji zrównoważonych, które będą konsensusem pomiędzy zaspokojeniem potrzeb wyższych z minimalizacją konsekwencji

Slow fashion

Slow fashion, podobnie jak slow food czy slow life staje w opozycji do masowej produkcji odzieży. Nurt slow fashion to wyzwanie dla świata mody, nie tylko dla dużych domów mody, których odzież z zasady jest ekskluzywna, a masowa produkcja doprowadza do spowszednienia i ujednolicenia, a dla marek sieciowych, lokalnych, których interes często skupia się na szybkiej produkcji i stałym dostarczaniu dóbr swoim klientom. Slow fashion zakłada przede wszystkim zmianę myślenia o produkcji i konsumpcji. Przenosi ciężar strategii produkcji z ilości na jakość, często kosztem masowości, choć ta nie jest wykluczona. Dodatkowo, slow fashion to nie tylko odejście od masowości i bylejakości, ale także zwrócenie się w kierunku produkcji etycznej, zgodnej z naturą i poszanowaniem praw człowieka. To bardzo ważne fundamenty tego nurtu, z uwagi na biznes modowy i stale aktualne tematy dotyczące wyzysku pracowników fabrykach w krajach Trzeciego Świata.

Garderoba w stylu slow fashion

Teraz, kiedy już wiesz na czym polega nut slow fashion warto, abyś z ręką na sercu zajrzała do swojej garderoby i sama oceniła czy wszystko co znajduje się w Twojej szafie jest dobrej jakości, kiedy ostatnio miałaś coś na sobie i czy zakup kolejnej pary jeansów i białej koszulki jest konieczny.

Garderoba w stylu slow fashion może być bogata, sam nurt nie narzuca minimalizacji ilości ubrań, choć jedna z jej zasad jasno mówi o tym, aby dożyć do tego, aby w naszej szafie znajdowały się tylko te rzeczy, które są nam niezbędne do codziennego użytku. Z tego względu wraz ze slow fashion tak popularna stała się minimalistyczna garderoba. Minimalistyczna, nie oznacza, że jest ona na siłę ograniczona, a dopasowana do naszych potrzeb i zawierała wszystko to co pozwoli i każdego dnia prezentować się stylowo, modnie i schludnie.

Poniżej kilka zasad mody slow fashion, które pomogą Ci przeanalizować Twoją garderobę i wybrać z niej wszystko to czego tak naprawdę potrzebujesz.

Nasza garderoba, a przynajmniej to co z niej wyciągamy każdego dnia jest tym, co w sposób wizualny prezentuje nasza osobowość lub pewną przynależność- społeczną czy zawodową. Ciężko oczekiwać, że pracownik korporacji dużej firmy finansowej do pracy założy kolorowy t-shirt i wysłużone jeansy. Są takie obszary w naszym życiu które z góry narzucają nam określony dress code, z którym ciężko się kłócić. Jednak nawet w tak specyficznym segmencie slow fashion sprawdza się doskonale. Zamiast kilkunastu, słabej jakości koszul, wybierz te wykonane z wysokiej jakości bawełny. Co ważne, bawełna organiczna, wyprodukowana na plantacjach bawełny bez udziału chemii, stymulantów wzrostu, zbierana przez ludzi, z poszanowaniem ich ciężkiej pracy, powinna stanowić bazę w każdej garderobie elegancko ubranego mężczyzny i kobiety.

Podobnie marynarki czy garnitury. Wybieramy te wyższej jakości, wykonane z wełny i kroju odpowiednim dla sytuacji. Jeszcze kilkanaście lat temu, nasi rodzice czy dziadkowie w szafie posiadali dwa, trzy komplety ubrań- strój do pracy, oraz strój do noszenia po domu. Warto się nad tym zastanowić wybierając się na spontaniczne zakupy odzieżowe. Kupuj świadomie. Jeśli podczas przeglądu garderoby odkryjesz, że Twoja kolekcja białych t-shirtów przekracza 5 sztuk a na co dzień wolisz ciemne kolory, nie kupuj kolejnego.

Wybierając się na zakupy, wybieraj produkty wyższej jakości, podobnie jak robisz to wybierając produkty na obiad. Zwracaj uwagę na skład odzieży oraz pochodzenie. Nie zapominaj o tym kim jesteś, i co jest dla Ciebie najważniejsze. Podejmuj decyzji świadomie, według własnego gustu i potrzeb.

Wysoka jakość produktów to podstawa dla długoterminowej inwestycji, jednak szybko podejmiemy decyzję o wymianie części garderoby, jeśli nie będziemy o nią odpowiednio dbali Delikatne materiały aby zachowały swój nienaganny wygląd i fason powinny być odpowiednio przechowywane, a ich codzienna pielęgnacja- pranie czy prasowanie powinny być wykonywane według zaleceń producenta. Delikatne materiały ciężko znoszą pranie z grubym jeansem, a wysoka temperatura w przypadku prania pościeli czy bielizny może negatywnie wpłynąć na fason bawełnianej bluzki wykonanej z lekkiego splotu.

Slow fashion stoi w zgodzie z recyklingiem i różnego rodzaju przetwarzaniem. Stare ubrania, których już nie nosimy, źle się w nich czujemy lub nie jesteśmy z nich do końca zadowoleni możemy sprzedać, oddać, lub przetworzyć na inne produkty tekstylne.

Szafa minimalistki, czego nie może zabraknąć w Twojej garderobie, żebyś zawsze czułą się pewnie

Minimalistycznie zaprojektowana garderoba jest przede wszystkim przemyślana. Rzadko dobieramy do niej spontaniczne dodatki, pod wpływem chwili, kuszącej promocji czy złego humoru. Wysoka świadomość własnego charakteru, stylu oraz budżetu czy nawet miejsca do przechowywania ma kluczowy wpływ na kształt naszej garderoby. Szafa minimalistyczna, bazująca na zasadach slow fashion często nazywana jest szafą kapsułową.

W garderobie kapsułowej nie może zabraknąć odpowiedniej bazy, dopasowanej do naszych codziennych obowiązków, zestawu odzieży wyjściowej- w przypadku Pań małej czarnej, która wybroni się przy każdej okazji, wymagającej eleganckiego wyglądu, oraz lekkiej sukienki idealnej na wesele czy romantyczną, letnią kolację. Garderoba kapsułowa dla nowoczesnej kobiety czy mężczyzny najlepiej broni się dla stylu casual- nie brakuje w niej dobrze dopasowanych jeansów, bawełnianej koszulki i marynarki. Cała stylizacja zmienia swój charakter w zależności od dodatków. Więcej na temat stylu casual i smart casual pisaliśmy w naszym ostatnim artykule.

Poniżej prezentujemy idealne zestawy odzieży, zaprojektowane zgodnie z zasadami slow fashion, pochodzące z kolekcji czołowych producentów, dla których zrównoważony rozwój oraz inwestycja w najwyższą jakość stanowi core istnienia marki w sektorze odzieżowym.

lipiec 12, 2023