darmowa wysyłka 24h
tylko oryginalne produkty
bezpieczne zakupy
30 dni na zwrot towaru
Czy można kupować ubrania, które są jednocześnie luksusowe i odpowiedzialne? Tak. Coraz więcej nabywców mody, podążających za trendami, wymaga od marek odpowiedzialności za wpływ, jaki ich ubrania wywierają na planetę, ponieważ postrzegają oni marki jako przedłużenie swoich wartości i tożsamości. Rosnąca liczba etycznych i zrównoważonych marek luksusowych oferuje zarówno wysokiej jakości, jak i piękne ubrania. A pionierzy, tacy jak Stella McCartney, pokazują, że można być prekursorem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i luksusu, wykorzystując wyższą marżę do inwestowania w innowacyjne, zrównoważone tkaniny i inicjatywy na rzecz przejrzystości.
Obecnie większość firm luksusowych ponownie analizuje swój łańcuch wartości i stara się zapewnić, by ich produkty były przyjazne dla środowiska i etyczne. Wykracza to poza stosowanie świadomych materiałów, a także uwzględnianie idei integracji w DNA marki, dając konsumentom możliwość dokonywania luksusowych, ale odpowiedzialnych zakupów.
Moda luksusowa to termin trudny do zdefiniowania. Dla każdego może oznaczać coś innego. Może odnosić się do wysokiej ceny, ekskluzywności i wyjątkowości, wysokiej jakości materiałów, wzornictwa lub rzemiosła. Ze względu na te skojarzenia oraz założenie, że ludzie naturalnie kupują mniej rzeczy luksusowych niż masowych, moda luksusowa może wydawać się z natury świadoma. Ale czy rzeczywiście tak jest?
Cóż, poza samą sprzedażą produktów, marki te sprzedają tożsamość, a konsumenci zazwyczaj biorą w nich udział, by stać się częścią postrzeganej jako zamożna elita. To pragnienie pozorów luksusu może czasem przeważyć nad faktyczną jakością tak zwanych produktów luksusowych.
W ostatnim czasie to jak bardzo konsumenci zaczęli zwracać uwagę na praktyki produkcyjne marek modowych, w szczególności tych z sektora premium i luksusowego, sprawiło, że największe brandy zmieniły swoje podejście do tematu. Coraz więcej z nich jako priorytet swoich działań stawia produkcję nie wpływającą negatywnie na środowisko lub chociaż zmniejszającą negatywny wpływ. O których markach mowa? Znajdziesz je poniżej.
Jak sprawdzić czy dana marka luksusowa może określać się mianem tej o zrównoważonym charakterze? Poniżej znajdziesz listę cech na jakie warto zwrócić uwagę.
Sprawdź, czy dana marka angażuje się w odpowiedzialną produkcję i dba o dobro swoich pracowników. Najlepiej, jeśli stara się również zachować bogate, tradycyjne zwyczaje, takie jak hafty, beading, kaletnictwo, produkcja biżuterii, tkactwo, techniki drukowania i farbowania. Zacznij od sprawdzenia, na ile marka jest otwarta i szczegółowa w kwestii swoich dostawców i łańcucha dostaw. Możesz sprawdzić, na ile dostępne informacje są poparte certyfikatami stron trzecich, takimi jak Nest.
Produkcja wspaniałych naturalnych materiałów, takich jak jedwab, alpaka, wikunia, kaszmir, wielbłąd, wełna, jak, bawełna khadi i inne, jest podstawowym źródłem dochodu dla drobnych rolników w wielu krajach i jest jednym z wielu sposobów, w jaki luksusowe marki mogą zaoferować wartość swoim klientom.
W przeciwieństwie do marek masowych, marki luksusowe inwestują czas i pieniądze, by zaprojektować dobrze wykonaną rzecz, która sprawia wrażenie szytej na miarę, zwracając uwagę na szczegóły i kunszt wykonania. Ubranie powinno sprawiać wrażenie idealnie dopasowanego do prawdziwego ciała, a nie do wieszaka czy komputerowo wygenerowanego modelu
Moda luksusowa wykracza poza tworzenie i sprzedaż dobrze wykonanego produktu, stając się doświadczeniem. Z wysoką ceną wiąże się uważność, doskonałe doświadczenie klienta oraz spersonalizowane usługi, takie jak pomoc w wyborze odpowiedniego produktu oraz opieka i naprawy na rynku wtórnym. Może to także zmniejszyć liczbę zakupów, ograniczając liczbę zwrotów i zapewniając, że każdy zakup będzie służył przez dekadę lub dłużej.
Zwróć uwagę na jakość i przyjazność dla środowiska materiałów, z których są wykonane. Na przykład, błyszczący papier nie nadaje się do recyklingu, podobnie jak opakowania z różnych materiałów. Szukaj marek, które przedkładają papier z certyfikatem FSC nad plastik, stosują naturalne, nietoksyczne barwniki, takie jak soja, zamiast tradycyjnego tuszu na bazie ropy naftowej lub oferują podwórkowe opakowania nadające się do kompostowania.
Wiele marek luksusowych zostało poddanych kontroli z powodu nieczułych komunikatów, które obrażały i wykluczały społeczności. Na przykład Prada zawarła ugodę z Nowym Jorkiem w sprawie zwiększenia różnorodności po tym, jak zwrócono jej uwagę na niedelikatne kulturowo obrazy. Z kolei Dolce & Gabbana obraziła swoimi rasistowskimi reklamami całe Chiny. Zwróć uwagę zarówno na przekaz marki, jak i na jej praktyki rekrutacyjne – czy odzwierciedlają one błędne przekonanie, że tylko biali ludzie zasługują na luksusową modę? Czy też równoważą ekskluzywność cenową z wizerunkową inkluzywnością?
Ostatecznie to, czy dana rzecz luksusowa jest warta swojej ceny, zależy od Twojego uznania. Sprowadza się to do kosztu w przeliczeniu na jedno noszenie i do tego, czy uważasz ten wydatek za mądrą inwestycję.
Jako jeden z najbardziej pożądanych domów mody na świecie, Gucci twierdzi, że jego “eklektyczne, współczesne i romantyczne produkty reprezentują szczyt włoskiego rzemiosła”. Marka jest przywiązana do standardów ochrony środowiska i gwarantuje, że 95% jej surowców będzie identyfikowalnych. Marka Gucci jest również zaangażowana w realizację celów zrównoważonego rozwoju określonych przez firmę macierzystą Kering, która określa kilka strategii zrównoważonego rozwoju, w tym zmniejszenie śladu ekologicznego oraz wybór odpowiedzialnych i dobrze zarządzanych źródeł zaopatrzenia. Podczas gdy Good on You wystawia jej ocenę “to dopiero początek”, według indeksu przejrzystości Fashion Revolution jest ona najbardziej przejrzystą marką w kategorii luksusowej, zajmując 28 miejsce spośród 250 ocenianych dużych marek. Jeśli szukasz rozpoznawalnego luksusowego logo, które jest bardziej etyczne niż inne, to Gucci jest najlepszym wyborem.
Założona w 1952 r. Chloé jest francuską marką luksusową z certyfikatem B Corp, która tworzy torebki, buty, odzież i akcesoria dla kobiet z poczuciem wolności. Do 2025 r. marka planuje zwiększyć ilość materiałów o mniejszym wpływie na środowisko (organicznych, pochodzących z recyklingu i z martwych zapasów) oraz zaopatrywanie się w produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu we wszystkich kategoriach. W debiutanckiej kolekcji Gabrieli Hearst, najnowszej dyrektor kreatywnej, jesień-zima 21, ponad 80% kaszmirowej przędzy pochodziło z recyklingu, a ponad 50% jedwabiu z upraw ekologicznych.
Marka Stelli McCartney projektuje etyczną odzież, obuwie i akcesoria najwyższej jakości, kierując się odpowiedzialnym, uczciwym i nowoczesnym etosem. Jej zrównoważone i wolne od okrucieństwa projekty prowadzą markę do pionierskich rozwiązań w zakresie nowych, alternatywnych materiałów, dążąc do cyrkularności i zrównoważonego rozwoju. Stella McCartney mierzy i raportuje swoją bezpośrednią i pośrednią emisję gazów cieplarnianych oraz wyznacza naukowo potwierdzony cel jej redukcji.
Gabriela Hearst wprowadziła na rynek w 2015 r. swoją markę, oferującą luksusową odzież i akcesoria dla kobiet i mężczyzn. Każde ubranie jest wykonane z materiałów wyprodukowanych z troską o środowisko naturalne, takich jak jedwab, kaszmir, len i wełna z urugwajskiego rancza należącego do jej rodziny. Marka używa biodegradowalnych opakowań TIPA, dąży do rezygnacji z plastiku i inwestuje w sklepy o zerowej ilości odpadów.